r e k l a m a

3-4-3 - idealna formacja dla Barçy?

Poniżej prezentujemy odrębne zdania dziennikarzy 'El Mundo Deportivo' Joana Josepa Pallàsa oraz Francesca Perearnau dotyczące ustawienia Barcelony z trzema obrońcami. Zapraszamy do lektury!
TAK

Debata o 'Dumie Katalonii' jest synonimem debaty o całym futbolu. Angażują się w nią przede wszystkim kibice, dziennikarze oraz sami piłkarze. Poprzednio Pep zamienił Davida Villę z Leo Messim pozycjami, powierzając Argentyńczykowi rolę fałszywego napastnika, a popularnemu 'El Guaje' grę na lewym skrzydle. Wtedy też krytyków było wielu, ale wniki statystyki mówiły same za siebie. Ostatnio głównym tematem rozmów jest formacja 'Blaugrany' zakładająca grę z trzema obrońcami. Guardiola żongluje pozycjami, aby zaskoczyć rywala. Nie zawsze mu to wychodzi, czego dowodem było spotkanie na Estadio Mestalla, lecz w końcu wywiózł z trudnego terenu jeden punkt. Oczywiście, że gra z czterema obrońcami jest bezpieczeniejsza, ale czasem Barça musi zaryzykować, rozumiejąc jednocześnie konsekwencje płynące z ewentualnego niepowodzenia. Jeśli Pep chce eksperymentować, pozwólmy mu!

NIE

Barcelona stale ewoluuje. Jest niesamowita, zwycięska, nie do powstrzymania oraz najlepsza w historii. Dotychczas, blok defensywny tworzyli, w środku Puyol z Piqué, a na bokach Dani Alves i Abidal. Ci ludzie zdobyli wszystkie trofea. Z czasem jednak pojawiły się problemy. Przyszły urazy, choroba Érica, długa kontuzja Carlesa, problemy fizyczne Gerarda... Ciężko jest sprzeciwić się Pepowi, który zawsze mądrze i konsekwentnie dochodzi do celu. Drużyna nieprzerwanie od kiedy 'Mister' prowadzi zespół zdobywa rozmaite Puchary, a zawodnicy otrzymują nagrody indywidualne. W tym sezonie Barcelona straciła już cztery punkty w Lidze, i zremisowała w Lidze Mistrzów. Szczególnie wyraźne jest tracenie wielu bramek. Najwyraźniej Sergio Busquets nie jest środkowym obrońcą, a Alves to nie skrzydłowy. Oczywiście gra bardzo nietypowo jak na bocznego obrońcą, ale jego umiejętności obronne są kluczowe. Trzech obrońców nie da sobie rady!


Czy podoba Ci się ustawienie 3-4-3?
Tak, to optymalna formacja
Tak, czasem warto coś zmienić
Trudno powiedzieć
Nie, potrzebujemy czterech obrońców
Nie, ostatnie wyniki to potwierdzają


Zobacz także

11 Komentarzy


  1. ~Mistrzu
    30.09.2011, 14:11

    Moim zdaniem , barca i tak gra ustawieniem 3-4-3-5 a mianowicie 3 obrońców , 4 pomocników 3 napastników oraz 5 sędziów ;]

  2. ~...
    26.09.2011, 20:06

    Dla mnie idealna formacie dla barcy to 4-3-3 lub 3-5-2

  3. Znaju23
    25.09.2011, 13:19

    3-4-3 jest dobre do gry z drużynami grajacymi 2 napastnikami,jeśli pzreciwnik gra z 3 napastnikami wtedy lepiej jest grać 4-3-3

  4. Kamileusz21
    23.09.2011, 23:21

    Sorry z Vllarreal gralśmy 3-4-3 i było 5:0, więc nie chodzi o liczbę obrońców, ale kto w niej gra. Puyol, Pique i Alves i bramka jest bezpieczna. Plus jeszcze Sergio jako defensywny pomocnik i mamy zajebistą obronę, więc formacja ma nie wiele do rzeczenia, a 3-4-3 jest bardziej ofensywna ... Takie jest moje zdanie

  5. LukiGK1
    23.09.2011, 17:26

    Barca bardzo dobrze sobie radzi grając formacją 3-4-3 na słabszych rywali. Na mocniejszych oczywiście najlepsza jest formacja 4-3-3 ;).

  6. MICHAZZZZ
    23.09.2011, 17:15

    Systemem 3-4-3 można grać jak do pełni zdrowia wróci Iniesta. Brakowało mi go w meczu z Valencią i na pewno będzie mi go brakować w meczu z Atletico Madryt. On robi różnicę. Można powiedzieć, że Xavi nie istnieje bez Iniesty, Messi nie istnieje beż Xaviego, a Fabregas nie istnieje bez Messiego. A z takimi rywalami jak Valencia, Real czy nawet teraz Betis Sewilla trzeba grać czterema defensorami, właśnie wrócił Pique więc powinno być dobrze.

  7. arek_fcb
    23.09.2011, 16:31

    mecz z Valencia doskonale pokazał że Barca nie może grać 3 obroncow z wiecej niz ligowymi sredniakami ... wrazenie bylo takie ze zawodnicy do konca nie wiedzieli jak maja sie w tym systemie poruszac i o co w nim chodzi ... mecz byl spokojnie do wygrania ale pod warunkiem rozpoczecia go 1-4-3-3 , wtedy całkiem inaczej weszliby w mecz nie dajac sie zaatakowac gospodarzom , Guardiola popełnił już dwie gafy w tym sezonie - zestawienie jedenastki na sociedad i ustawienie w meczu z valencią...

  8. sykus10
    23.09.2011, 15:29

    Barca prze 3 lata grala sysytemem 4-3-3 zawiódł?? wlasnie nie wygrali wsszystko co bylo mozlie;d system 3-4-3 daje mozliwosci wieksze ale z rywalem mniejszego formatu;p nie wiedze wiec sensu zmiany na gre z trzema obroncami bo to nie ma sensu;d grajac z czterema mamy spokoj z tylu a i tak dominujemy w posiadaniu pilki po co wiec zmiana wycwiczonego do perfekcji systemu na inny skoro z czterema obroncami jestesmy niesamowici??

  9. Astad
    23.09.2011, 15:08

    Można grac 3-4-3 ale wtedy trzeba szybko narzucić własny styl gry i utrzymywać siie przy piłce minimum 65 % wtedy rywal nie bedzie stwarzał duzo sytuacji bo bedzie musiał biegac za piłka. w meczu z Valencią było sporo niedokładności i dlatego nie mieliśmy tyle co zazwyczaj akcji podbramkowych.

  10. Professor_Chaos
    23.09.2011, 12:55

    3-4-3 można grać z każdym w La Liga poza Realem. Potrzeba tylko więcej zgrania, poprawek i podstawowych obrońców (Abidal-Pique-Puyol).

  11. Sewer
    23.09.2011, 12:36

    formacja 3-4-3 jest dobra ale nie przeciwko każdemu zespołowi. Z lepszymi rywalami powinniśmy raczej grac 4-3-3. Takie jest moje skromne zdanie:)

Kod bezpieczeństwa